pasifik-services-temperli-cam

Temperli Cam

Bir diğer adı güçlendirilmiş cam ya da güvenlik camı olan bu cam çeşitleri, normal camlara kıyasla kırılmaya daha fazla dayanıklıdır. Normal camlar kırılma sonrası keskin parçacıklara ayrılıp yaralanmalara neden olabilir.

Temperli camlar ise kırıldıklarında küçük ve keskin olmayan parçalara ayrılırlar. Bundan dolayı yaralanma riski en aza indirgenmiş olur. Temperli camlar, eşit kalınlıktaki normal camlara göre yaklaşık 5 kat daha dayanıklıdır. Isıya dayanıklılığı da normal camlara göre daha fazladır.

Temperli Cam Nasıl Üretilir

Temperleme işlemi, bu işleme özel ısıtma sistemleri ile camların 600°C – 650°C arasındaki sıcaklıklara getirilip ani olarak hava ile soğutulmasıdır. Sıcaklığın azalması ile birlikte yüzey sertleşir. Önce dış kısımların, daha sonra da iç kısımların soğumasıyla camın yüzeylerinde basınç, camın iç kısmında ise çekme gerilmeleri oluşur.

Camlar, temperli cam haline geldikten sonra üzerinde kesme, taşlama, talaş kaldırma işlemleri yapılamamaktadır. Yapılan ısıl işlemler camın hacmini, rengini, berraklığını ve kimyasal yapısını değiştirmez.

Temperli Cam Nedir?

Bir diğer adı güçlendirilmiş cam ya da güvenlik camı olan bu cam çeşitleri, normal camlara kıyasla kırılmaya daha fazla dayanıklıdır. Normal camlar kırılma sonrası keskin parçacıklara ayrılıp yaralanmalara neden olabilir. Temperli camlar ise kırıldıklarında küçük ve keskin olmayan parçalara ayrılırlar.

Hava Tabakalı Camlar

Hava tabakalı camlar, cam yüzeyinden ısı kaybını önlemek amacıyla üretilirler. Isı kaybını önlemenin gerektirdiği konstrükslyon biçimi aynı zamanda sesin geçişini de önemli ölçüde engelleyebilmektedir.

Mat Camlar

Matlaştırma işlemi camın yüzeyini pürüzlendirerek saydamlığını bozduğundan camın arkasını göstermemesini sağlar.

Kristal Camlar

Kristal camlar kurşun oksit içeren camlardır. Kristal cam, nispeten yumuşak olması nedeniyle işlenmeye daha uygun bir cam türüdür. Kurşun oksit camlara berraklık vermesi ve camın ışık geçirgenliğini artırması nedeni ile cam franülüne dahil edilmektedir.

Temperli Cam Nerelerde Kullanılır?

  • Binaların dış cephesinde kullanılan camlarda,
  • Fırın kapaklarında,
  • Araç camlarında,
  • Duş ve küvet camlarında,
  • Sehpa ve masa camlarında,
  • Cam korkuluklarda,
  • Cam mobilyalarda,
  • Tabaklarda ve pişirme tepsilerinde kullanılmaktadır.

Ürün Kataloğumuz

Construction-Brochure-Sample

2019 Kataloğumuza aşağıdaki indirilebilir linkten ulaşabilirsiniz.

Ürün Kataloğu